Archiwum 2021 Nasze publikacje

Projekty EFS w Gminnym Ośrodku Kultury trwają!

W Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach od początku września realizowane są trzy projekty finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączna wartość projektów to 159 000 zł, z czego wkład własny wynosi 9 000 zł. Dzięki projektom 50 uczestników aktywizuje się społecznie oraz integruje poprzez udział w wielu dodatkowych formach aktywności takich jak warsztaty rękodzieła, kulinarne, rozwoju osobistego, zajęciach sportowo – rekreacyjnych a także w spotkaniach z psychologiem. Uczestnicy korzystają również z wycieczek m.in. do wiosek tematycznych takich jak miodowa czy chlebowa.

Dwie z uczestniczek projektu, Pani Basia oraz Pani Krystyna opowiedziały o tym jak wygląda uczestnictwo w projekcie i jakie w związku z nim mają odczucia.

O projektach Panie dowiedziały się podczas spotkania Stowarzyszenia „Młodzi Duchem” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Pracownik GOK rozdał uczestnikom ulotki informacyjne i w kilku słowach zachęcił do zapisów, informując że udział jest nieodpłatny. Zarówno Pani Krystyna jak i Basia przyjęły tę informację z entuzjazmem i już po spotkaniu stowarzyszenia podjęły decyzję o tym żeby się zapisać. Jak same podkreślają, będąc na półmetku realizacji projektu, nie żałują ani jednego dnia spędzonego na zajęciach oraz wyjazdach a co więcej liczą na to, że zajęcia po zakończeniu projektu będą kontynuowane, bo bardzo im się spodobały. Bardzo ważny dla nich jest również aspekt integracyjny wycieczek. Mówią że nie tylko mają okazję zwiedzić różne ciekawe miejsca, poszerzyć horyzonty, zdobyć przekazywaną w ciekawy sposób wiedzę na różne tematy, ale także spędzić miło czas z innymi uczestnikami projektu. Paniom spodobało się również to, że z każdego wyjazdu przywożą jakieś nietypowe pamiątki – wypieczony przez siebie chleb, mydełko własnej produkcji czy różnego rodzaju miody. Wspominają również, że podczas każdej z wycieczek miały zapewniony pyszny posiłek regeneracyjny.

Pani Basia nie może się doczekać kolejnych zajęć. Bardzo interesują ją warsztaty kulinarne oraz rękodzielnicze, które odbędą się już niebawem. Pani Krysia podkreśla natomiast, że zajęcia są dla niej mobilizujące. Będąc w domu obowiązki nie pozwoliłyby jej no rozwój pasji a gdy przychodzi do Gminnego Ośrodka Kultury, może się skupić na tym, czego dotyczą zajęcia.

Mimo że Gminny Ośrodek Kultury w Książkach oferuje bardzo szeroką paletę warsztatów w ramach projektu realizowane są dodatkowe zajęcia z których na co dzień uczestniczki nie mają okazji korzystać. Mowa szczególnie o wyjazdach, spotkaniach z psychologiem, warsztatach rozwoju osobistego a przede wszystkim zajęciach sportowych, które szczególnie przypadły do gustu uczestniczkom. Jak same mówią pozwalają im się one rozruszać w czasach, gdy większość swojego czasu wolnego spędzamy w pozycji siedzącej. Pani Krysia podkreśla, że najbardziej podoba jej się w tych zajęciach to, że są one dostosowane do wieku i możliwości uczestników. Na pytanie, które zajęcia miałyby być kontynuowane, gdyby Panie mogły wskazać tylko jedne, uczestniczki zgodnie odpowiadają, że wszystkie zajęcia są super, ale to właśnie sportowe chciałyby aby pozostały w ofercie GOK po zakończeniu projektu.

Pani Krysia zauważa również, że czas pandemii oraz izolacji sprawił, że zostały zaburzone kontakty z rówieśnikami i znajomymi, szczególnie tymi w podeszłym wieku, którzy unikali spotkań. Udział w projekcie jest dla Pań okazją do tego aby nie tylko je odbudować, ale również pogłębić i poczuć powrót do „normalności”.

W ramach projektu realizowane są zajęcia przez instruktorów i specjalistów z którymi Panie mają okazję spotkać się po raz pierwszy. Wypowiedzi na ich temat opływają w same superlatywy i podkreślają, że prowadzący zajęcia są perfekcyjnie przygotowani oraz dzielą się ciekawą i przydatną wiedzą. Panie nie potrafią wymienić, kto przypadł im najbardziej do gustu, ponieważ wszyscy trzymają bardzo wysoki poziom a czas spędzony z nimi dosłownie przelatuje przez palce. Uczestniczki wypowiadają się również bardzo pozytywnie o pracownikach GOK, którzy z dbałością o każdy szczegół przygotowują harmonogramy zajęć, rozsyłają „przypominajki” oraz dokumentują przebieg projektu.

Zarówno Pani Krysia jak i Pani Basia po doświadczeniu uczestnictwa w projekcie liczą na to, że inni mieszkańcy gminy śledząc czy to na stronie internetowej, czy na portalach społecznościowych jakie zajęcia mają miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, również znajdą w sobie odwagę i chęć do uczestnictwa w kolejnych projektach oraz zajęciach realizowanych przez GOK, bo jak obie zgodnie podkreślają – warto!

Na koniec rozmowy Panie podzieliły się również pewną anegdotą związaną z projektem. Jedna z projektowych seniorek regularnie uczestniczyła w zajęciach Klubu Seniora działającego przy GOK. Zapytana przez wnuki gdzie tak często wychodzi, odpowiadała, że do żłobka. Gdy pytanie pojawiło się ponownie, już w trakcie realizacji projektu, odpowiedź brzmiała „Kochani, teraz to ja jestem już na studiach”.

Dziękujemy Paniom Basi i Krysi, że chciały podzielić się z nami swoimi wrażeniami z uczestnictwa w projekcie. Mamy nadzieję, że ich pozytywne odczucia zachęcą innych mieszkańców do uczestnictwa w zajęciach realizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach.

Więcej o projektach oraz galerie zdjęć z zajęć można znaleźć pod linkami poniżej