Nasze publikacje

Plany na ferie szkolne 2012

Gminny Ośrodek Kultury w Książkach podpisał we wrześniu 2011 roku z Fundacją Rozwoju Wolontariatu ramową umowę współpracy partnerskiej na realizację zadania „INSPIRACJA – KREACJA – AKCJA” w ramach III edycji programu Akademia Orange.

„INSPIRACJA – KREACJA – AKCJA” to projekt, który łączy atrakcyjne formy poznawania dziedzictwa kulturowego najbliższej okolicy z działaniami animacyjnymi.

INSPIRACJA: Projekt pozwoli odkryć historię i kulturę regionu (np. poprzez wywiady, umiejętne przeszukiwanie archiwów/Internetu, przegląd starych fotografii, książek), która stanie się inspiracją do dalszego pogłębiania wiedzy i podejmowania samodzielnych działań twórczych.

KREACJA: wykorzystując zdobytą wiedzę o historii i kulturze najbliższej okolicy uczniowie będą pracować nad jej artystycznym przekazaniem kolegom ze szkoły, sąsiadom, mieszkańcom wsi i regionu. Proponowane grupy: fotograficzna, teatralna i dziennikarsko-filmowa. Każda z placówek będzie pracować nad wybraną formą prezentacji.

AKCJA: przygotowane zostaną wystawy fotograficzne, widowiska teatralne oraz materiały filmowe w wybranym przez studentów gatunku (np. reportaż, dokument, wywiad) – związane z kulturą i historią regionu. Akcja będzie miała miejsce w Toruniu, dokąd przyjadą wszyscy uczestnicy projektu (21.04.2012, Studencki Klub Pracy Twórczej Od Nowa) oraz w ich rodzinnych miejscowościach.

Na jakie potrzeby odpowiada projekt:
– wyrównywanie szans edukacyjnych
– zburzenie stereotypu, według którego najciekawsze rzeczy dzieją się w dużych miastach
– wzbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym najbliższej okolicy
– podniesienie motywacji uczniów do podejmowania świadomych działań twórczych i edukacyjnych
– uatrakcyjnienie form nauczania historii
– podniesienie/zbudowanie świadomości historycznej i kulturoznawczej dzieci i młodzieży.

W ramach zadania będą w naszym ośrodku realizowane dwa projekty – jeden projekt feryjny a drugi projekt systematyczny w okresie od 27 lutego do 08 kwietnia 2012 roku.

Mamy nadzieję, że do GOK trafi jak zwykle atrakcyjna projektorowa oferta, która wzbogaci program ferii zimowych.

W związku z tym, że czekamy na konkretną ofertę z Fundacji, Gminny Ośrodek Kultury najpóźniej do 10 lutego przedstawi szczegółowy program ferii. Wiemy już, że projekt skierowany będzie do dzieci oraz młodzieży szkoły podstawowej jak i szkół ponadpodstawowych.

Do GOK-u zgłosili się także wolontariusze miejscowi, którzy chcą poprowadzić zajęcia w okresie ferii zimowych i nie tylko.

Sztuki ceramicznej – wykonywania naczyń na kole garncarskim uczyła będzie Marta Lisińska, gry w tenisa stołowego – Stanisław Maciaszek, gry na gitarze – Mariusz Kesler, tańców latynoamerykańskich i tańca towarzyskiego – Maciej Murawski. Ania Jasińska uczyła będzie sztuki decoupage i wykonywania kwiatów z bibuły. Andrzej Nowak poprowadzi zabawy integrujące i aktywizujące grupę oraz gry towarzyskie.

Z ofertą poprowadzenia ciekawych zajęć nie tylko dla dzieci ale i dla młodzieży zgłosiła się 10 osobowa grupa wolontariuszy z Gimnazjum w Książkach.

Również pracownicy GOK przygotowują pakiet ciekawych atrakcji.

Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie dziękuję wolontariuszom za wspaniałą ofertę, za współpracę.

Ferie rozpoczniemy balem przebierańców w dniu 12 lutego, a 18 lutego zapraszamy na spektakl Studia Teatralnego Art – Re z Krakowa „Zima u Kubusia Puchatka”.

Szczegółowy harmonogram będzie wywieszony do dnia 10 lutego w Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Ksiązkach, w Gimnazjum, na tablicy informacyjnej GOK oraz na naszej stronie internetowejwww.gokksiazki.neostrada.pl

Mamy nadzieje,że nikt nie będzie się nudził podczas ferii.

Autor: Marianna Ciupak Dyrektor GOK Książki.