Archiwum 2020 Galerie zdjęć

Narodowe czytanie – „Balladyna” (05.09.20)

Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Książkach podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem włączyła się w akcję „Narodowe czytanie” organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku. Ze sceny GOK mogliśmy wysłuchać już fragmentów Wesela Stanisława Wyspiańskiego czy Katarynki Bolesława Prusa. Tegoroczny wybór Pary Prezydenckiej to Balladyna. W klimat utworu uczestnikom pomogła się wczuć przygotowana na tę okazję specjalna dekoracja a w szczególności kosze pełne świeżych malin o których mowa w odczytanym przez lektorów pierwszym akcie utworu.

Prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia tegorocznej akcji „Narodowe czytanie” napisał między innymi:

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”

Prezydent RP Andrzej Duda

Dziękujemy widowni, która brawami doceniła ciężką pracę zarówno pracowników GOK jak i GBP ale przede wszystkim lektorów, którzy nie raz musieli przeczytać swoje role aby ich kwestie były wypowiadane w sposób wyraźny i docierający do słuchaczy. Dziękujemy lektorom za ich zaangażowanie i chęć do współtworzenia tej inicjatywy. Cieszymy się szczególnie z tego, że co roku w obsadzie pojawiają się nowe osoby o jak się okazuje nieodkrytych wcześniej talentach. Mamy nadzieję, że prezydent RP w kolejnej edycji akcji „Narodowe czytanie” wybierze utwór z jeszcze bogatszą ilością ról do obsadzenia aby każdy zainteresowany znalazł coś dla siebie.

Lektorzy w ramach podziękowania za uczestnictwo w tegorocznym Narodowym czytaniu otrzymali pięknie oprawione wydanie Balladyny z okazyjną pieczątką.