Archiwum 2022 Galerie zdjęć Sołectwo Książki

Festyn Historyczny (20.08.22)

W sobotę w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury odbył się Festyn Historyczny dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie KIL zorganizowany przez Pasjonatów Historii oraz Gminny Ośrodek Kultury w Książkach. W ramach festynu odbyło się wiele atrakcji przygotowanych zarówno przez mieszkańców naszej miejscowości jak i specjalnych gości – w tym pokaz militariów z kolekcji Panów Przemysława Pietrasa, Dariusza Misztala oraz Igora Lewandowskiego, którym bardzo dziękujemy za współtworzenie tej inicjatywy. Festyn był świetną okazją aby zintegrować lokalną społeczność poprzez wspólne działanie na rzecz innych a także zapoznać się z historią naszego regionu. W konkursie historycznym pierwsze miejsca zajęła Pani Marta Wzorek, drugie Oliwier Zimnowłodzki, trzecie Pani Elżbieta Antowska. Na wszystkich uczestników festynu czekała również pyszna grochówka z kotła.

Specjalne podziękowania kierujemy do:

• Ewy Dutkiewicz za pokaz haftu gobelinowego
  • Ewy Wiśniewskiej za pokaz haftu półkrzyżykowego i krzyżykowego
  • Krystyny Heberlej i Barbary Gajewskiej za pokaz makramy oraz robótek na drutach i haftu płaskiego
  • Krystyny Szamszur za pokaz haftu gobelinowego oraz udostępnienie wystawy rzeźb i przedmiotów użytkowych wykonanych przez Eustachego Zielińskiego
  • Marty Wzorek za pokaz wykonywania przedmiotów na kole garncarskim
  • Wiesławy Chabrowskiej i Anny Janowskiej za pokaz wykonywania koszów wiklinowych
  • Krystyny Skwark , Anny Zybert i Grażyny Skwark za pokaz robótek na szydełku i na drutach
  • Eżbiety Antowskiej za pokaz robótek na szydełku
  • Eugeniusza Dylewskiego za oprowadzanie po Izbie Regionalnej

Wszystkim Paniom dziękujemy również za udostępnienie swoich prac na wystawę.

Na festynie można było również przekazać artefakty lokalnej kultury na rzecz Izby Regionalnej. Za dostarczone eksponaty dziękujemy szczególnie Panu Przemysławowi Pietrasowi oraz Państwu Wzorek.