Nasze publikacje

„Duzi i mali na jednej sali…”

Dobiegł końca realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach projekt pt. „Duzi i mali na jednej sali…” dofinansowany przez Urząd Marszałkowski w ramach konkursu otwartego ogłoszonego przez Zarząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego w zakresie „ORGANIZACJI CZASU WOLNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY POLEGAJĄCA NA ŁĄCZENIU POKOLEŃ”. Program realizowany był wspólnie z Klubem Seniora oraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Książkach. Wsparcia finansowego udzielił również Urząd Gminy Książki oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Książkach .

Celem projektu było stworzenie dzieciom i młodzieży okazji do nawiązania i pogłębiania kontaktów z osobami starszymi a osobom starszym okazji do nawiązania i pogłębiania kontaktów z dziećmi i młodzieżą, zmniejszenia dystansu dzielącego pokolenia, przełamanie wzajemnych uprzedzeń i stereotypów.

W celu przybliżenia młodemu pokoleniu warunków w jakich żyli i pracowali dziadkowie uczestnicy projektu uczestniczyli we wspólnym wyjeździe do Skansenu w Stanisławkach. W kolejnych dniach seniorki uczyły dzieci robótek szydełkowych, na drutach oraz wykonywania kwiatów papierowych.

Młode pokolenie również miało dużo do zaoferowania i swoje umiejętności i zdolności zaprezentowało podczas tych spotkań.

Największą atrakcją była nauka obsługi komputera oraz komórki. Poza tym młodzież pokazała jak malować na szkle oraz jak wykonać piękne figurki z masy solnej. Dużo radości a jednocześnie korzyści przyniosło wspólne przygotowanie posiłków. Pieczono placki ziemniaczane, gofry, placuszki z jabłkami.

Uczestnicy projektu obejrzeli spektakl teatralny wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych ART.-RE z Krakowa „Stoliczku nakryj się”.

Na zakończenie przygotowano wystawę „staroci” oraz pamiątek rodzinnych. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody za aktywne uczestnictwo w realizacji projektu.

Impreza zakończyła się wspólnym grillowaniem.

Autor: Marianna Ciupak Dyrektor GOK Książki